BOŻE NARODZENIE SŁOWEM I KOLĘDĄ MALOWANE”

Przedszkole - strona www

BIP

e-Dziennik

Kronika szkolnych wydarzeń

Hymn szkolny


Tu, gdzie płynie rzeka Warta
Jest miasteczko ukochane.
W nim ma szkoła sercu bliska,
Ja jej wierny pozostanę.

Ref. Patronem naszym Stanisław Skarżyński
Chciałbym być wielkim, takim jak był On,
By sławić imię naszej, drogiej Szkoły,
By pamięć o Nim żywa była wciąż.

Tu koledzy, koleżanki,
Me przyjaźnie i rozterki.
Tu zdobywam wiedzę wszelką,
By wyruszyć w świat szeroki.

Ref. Patronem naszym Stanisław Skarżyński
Chciałbym być wielkim, takim jak był On,
By sławić imię naszej, drogiej Szkoły,
By pamięć o Nim żywa była wciąż.

BOŻE NARODZENIE SŁOWEM I KOLĘDĄ MALOWANE”

 

Na stolikach oprócz pachnącej kawy,  herbaty i domowego ciasta w formie Menu, znalazły się Specjały kawiarenki poetyckiej, czyli fragmenty wykorzystanych  utworów poetyckich, tytuły kolęd oraz nazwiska naszych młodych artystów.

Wszystko to, co zaproszeni goście widzieli wokół siebie i to, co  usłyszeli,  to efekt  naszych pomysłów, wielu godzin prób, ogromnej pasji i chęci do stworzenia czegoś nowego.

Nauczyciele często zadają sobie pytanie, jak pokazać młodzieży, że pomieszczenia sal szkolnych, świetlicy nie muszą wiązać się tylko z nauką, ale mogą emanować ciepłem, zapraszać do wizyt, kojarzyć się z uroczystościami, chwilami, które zapamiętają na długo. Jak przyciągnąć do szkoły rodziców? Aby nie tylko musieli przychodzić do szkoły na wywiadówki, ale CHCIELI. Wtedy zrodził się pomysł zorganizowania w naszej szkole  „Wieczorków poetyckich”.

Naszym zamiarem było inspirować uczniów , wtedy jeszcze Publicznego Gimnazjum, otwierać ich na poezję, wykorzystywać ich naturalne zdolności, uczyć pracy w grupie, rozwijać wyobraźnię i kreatywność, a w dzisiejszym świecie pełnym przemocy i wulgarności, na piękny język i wrażliwość, które już niestety,   nie muszą być atrakcyjne i modne.

Pomieszczenie świetlicy było idealne, szczelnie wypełniła ją młodzież, nauczyciele i co najważniejsze, rodzice. Rodzice, którzy bardzo licznie odpowiadali na nasze zaproszenia. Dodatkowo przygotowywali domowe ciasta. Do tego kawa, herbata i pięknie nakryte stoły. Tak jak w prawdziwej kawiarence. Blask świec podkreślał niepowtarzalny nastrój a cisza zdumiewał.

Zgłaszało się wielu uczniów. Występy pozwalały zaistnieć im na forum szkoły, czuli się dumni, że biorą udział w czymś ważnym i ambitnym. Recytacja jest  przecież umiejętnością i sztuką niełatwą.

A zaczęło się to 8 lat temu, dokładnie 3 listopada 2010 roku . Pierwszy „Wieczorek poetycki”  poświęcony  był pamięci Ojca Świętego, Jana Pawła II: „PRZECIEŻ NIE CAŁY UMIERAM. TO, CO WE MNIE NIEZNISZCZALNE, TRWA...” Zabrzmiały słowa Jego poezji, jego kazań, Jego pięknych przesłań do młodych. Śmialiśmy się z Nim i wzruszaliśmy. A na koniec wybrzmiała „Barka” – ukochana pieśń Ojca Świętego.

Już w grudniu zorganizowaliśmy kolejne, tym razem świąteczne spotkanie zatytułowane: „ Jest taki dzień…”.

I tak przez kolejne 4 lata 2 – 3 razy w roku gromadzili się w tej sali młodzi artyści, ich rodzice, wszyscy miłośnicy poezji i muzyki. 

Za każdym razem udało się nam zebrać grupę uczniów, wtedy jeszcze Publicznego Gimnazjum i otrzymaliśmy ogromne wsparcie dyrektora Wojciecha Wójcika i Urszuli Pietrzak. Powstawały ciekawe, często wzruszające montaże słowno – muzyczne o różnorodnej tematyce –  każdego roku Świętom Bożego Narodzenia, miłości i kobietom „ BO NA CÓŻ ŻYCIE BEZ MIŁOŚCI I KOBIET”, poezji Wisławy Szymborskiej „ JESTEŚ PIĘKNE – MÓWIĘ ŻYCIU”, twórcom kabaretu Starszych Panów , czy też z okazji Dnia Dziecka dla małych i dużych dzieci „GIMNAZJALIŚCI DZIECIOM MAŁYM I DUŻYM”. 

Mamy nadzieję, że już w maju zaprosimy na kolejne spotkanie z cyklu „Wieczorki poetyckie”.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Zgodnie z RODO zapoznaj się również z naszą POLITYKĄ PRYWATNOŚCI.

Akceptuję pliki cookies oraz POLITYKĘ PRYWATNOŚCI.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk