WIZYTA ŚWIĘTEGO W SZKOLE

Ważnym wydarzeniem  w szkole mijającej jesieni była wizyta świętego brata Alberta! Adam Chmielowski, czyli brat Albert, jest jednym z patronów 2017 r.  ustanowionym przez Sejm. W ciągu dwóch tygodni dużo działo się w szkole w związku z jego osobą. W każdej klasie  przeprowadzono zajęcia na temat A. Chmielowskiego. Efektem ich są plakaty  obrazujące jego postać, życie, działanie prezentowane na szkolnych korytarzach. Nic dziwnego, że takie poruszenie zmotywowało świętego do wizyty u nas! W czwartek, 29 listopada, przybył on nieoczekiwanie do szkoły. Spotkał się z uczniami,  rozmawiał z nimi o swoich czasach, o tym czy i na ile zmieniły się problemy w świecie, w których on żył i oni żyją.  O tym, co jest dla nich ważne, jak rozumieć  współczesne wyzwania, zwłaszcza te, które dotyczą obecności „innych”, czyli ludzi bezdomnych, uchodźców. Gość zadawał pytania, prowokował młodzież do refleksji i dyskusji nad odpowiedzialnością za drugiego człowieka, za przyrodę, za siebie samego . Zwracał uwagę, że  powołany jest do niej każdy człowiek, a szczególnie zobowiązany każdy chrześcijanin. Młodzi gospodarze, chociaż bardzo zaskoczeni wizytą, przyjęli gościa z życzliwością i z zainteresowaniem. Mimo początkowego onieśmielenia , chętnie rozmawiali, wykazali dużą wiedzę na temat jego osoby. A była to postać niezwykła. Zamożny człowiek, uznany malarz zrezygnował z wygód, uznania, rodzącej się sławy na rzecz życia  z najbardziej ubogimi. Organizował dla nich schroniska w Krakowie, pomagał bezdomnym nie tylko przeżyć, ale i odzyskać godność ludzką. Wielu z nas słyszało o schroniskach im. Brata Alberta funkcjonujących w dużych miastach w Polsce. Są one kontynuacją dzieła Adama Chmielowskiego.  Był on także patriotą, brał udział w Powstaniu Styczniowym, stracił w nim nogę. Nie doczekał wolnej Polski. Zmarł w 1916 r.

Po spotkaniu z Bratem Albertem jesteśmy chętni, by częściej gościć niebiańskich gości!

Galeria zdjęć - Brat Albert