Oddziały Gimnazjalne - strona www

Przedszkole - strona www

BIP

e-Dziennik

Kronika szkolnych wydarzeń

Hymn szkolny


Tu, gdzie płynie rzeka Warta
Jest miasteczko ukochane.
W nim ma szkoła sercu bliska,
Ja jej wierny pozostanę.

Ref. Patronem naszym Stanisław Skarżyński
Chciałbym być wielkim, takim jak był On,
By sławić imię naszej, drogiej Szkoły,
By pamięć o Nim żywa była wciąż.

Tu koledzy, koleżanki,
Me przyjaźnie i rozterki.
Tu zdobywam wiedzę wszelką,
By wyruszyć w świat szeroki.

Ref. Patronem naszym Stanisław Skarżyński
Chciałbym być wielkim, takim jak był On,
By sławić imię naszej, drogiej Szkoły,
By pamięć o Nim żywa była wciąż.

BOŻE NARODZENIE SŁOWEM I KOLĘDĄ MALOWANE”

W środę 10.01.2018 roku, W Szkole Podstawowej w Warcie przy ulicy Świętojańskiej  odbyło  się  14. spotkanie  z cyklu wieczorów z poezją i muzyką „Wieczorki poetyckie”, zatytułowane ”BOŻE NARODZENIE SŁOWEM I KOLĘDĄ MALOWANE”.

Z Wigilią zwykliśmy łączyć wspomnienia i obraz rodzinnego domu jako strażnika najpiękniejszych tradycji. Dzielenie się opłatkiem , wigilijna wieczerza oraz śpiewanie kolęd wokół bogato ustrojonej choinki,  to symbole wzajemnej jedności i miłości. Właśnie dlatego z radością podjęliśmy  się zadania , aby w tych magicznych chwilach znaleźć się w gronie najbliższych nam osób i zaprosiliśmy je na montaż słowno – muzyczny  przygotowany przez klasy 3e, 2b oraz uczennice z klasy 2a i 3b oddziałów gimnazjalnych oraz klasę 4a  . Młodzi artyści zaprezentowali poezję księdza Jana Twardowskiego, Emilii Waśniowskiej, Matki Teresy z Kalkuty, Romana Brandstattera, księdza Szydlika,  Ernesta Brylla, Juliana Tuwima. A oraz chór szkolny „Decyma” pod kierunkiem pani Moniki Wrzesińskiej zaśpiewał kolędy i pastorałki „Judzka kraina”, „Do szopy, hej pasterze…”, „ Hej, w dzień narodzenia”, „Jezus Malusieńki” i „Lulajże, Jezuniu”.

Na stolikach oprócz pachnącej kawy,  herbaty i domowego ciasta w formie Menu, znalazły się Specjały kawiarenki poetyckiej, czyli fragmenty wykorzystanych  utworów poetyckich, tytuły kolęd oraz nazwiska naszych młodych artystów.

Wszystko to, co zaproszeni goście widzieli wokół siebie i to, co  usłyszeli,  to efekt  naszych pomysłów, wielu godzin prób, ogromnej pasji i chęci do stworzenia czegoś nowego.

Nauczyciele często zadają sobie pytanie, jak pokazać młodzieży, że pomieszczenia sal szkolnych, świetlicy nie muszą wiązać się tylko z nauką, ale mogą emanować ciepłem, zapraszać do wizyt, kojarzyć się z uroczystościami, chwilami, które zapamiętają na długo. Jak przyciągnąć do szkoły rodziców? Aby nie tylko musieli przychodzić do szkoły na wywiadówki, ale CHCIELI. Wtedy zrodził się pomysł zorganizowania w naszej szkole  „Wieczorków poetyckich”.

Naszym zamiarem było inspirować uczniów , wtedy jeszcze Publicznego Gimnazjum, otwierać ich na poezję, wykorzystywać ich naturalne zdolności, uczyć pracy w grupie, rozwijać wyobraźnię i kreatywność, a w dzisiejszym świecie pełnym przemocy i wulgarności, na piękny język i wrażliwość, które już niestety,   nie muszą być atrakcyjne i modne.

Pomieszczenie świetlicy było idealne, szczelnie wypełniła ją młodzież, nauczyciele i co najważniejsze, rodzice. Rodzice, którzy bardzo licznie odpowiadali na nasze zaproszenia. Dodatkowo przygotowywali domowe ciasta. Do tego kawa, herbata i pięknie nakryte stoły. Tak jak w prawdziwej kawiarence. Blask świec podkreślał niepowtarzalny nastrój a cisza zdumiewał.

Zgłaszało się wielu uczniów. Występy pozwalały zaistnieć im na forum szkoły, czuli się dumni, że biorą udział w czymś ważnym i ambitnym. Recytacja jest  przecież umiejętnością i sztuką niełatwą.

A zaczęło się to 8 lat temu, dokładnie 3 listopada 2010 roku . Pierwszy „Wieczorek poetycki”  poświęcony  był pamięci Ojca Świętego, Jana Pawła II: „PRZECIEŻ NIE CAŁY UMIERAM. TO, CO WE MNIE NIEZNISZCZALNE, TRWA...” Zabrzmiały słowa Jego poezji, jego kazań, Jego pięknych przesłań do młodych. Śmialiśmy się z Nim i wzruszaliśmy. A na koniec wybrzmiała „Barka” – ukochana pieśń Ojca Świętego.

Już w grudniu zorganizowaliśmy kolejne, tym razem świąteczne spotkanie zatytułowane: „ Jest taki dzień…”.

I tak przez kolejne 4 lata 2 – 3 razy w roku gromadzili się w tej sali młodzi artyści, ich rodzice, wszyscy miłośnicy poezji i muzyki. 

Za każdym razem udało się nam zebrać grupę uczniów, wtedy jeszcze Publicznego Gimnazjum i otrzymaliśmy ogromne wsparcie dyrektora Wojciecha Wójcika i Urszuli Pietrzak. Powstawały ciekawe, często wzruszające montaże słowno – muzyczne o różnorodnej tematyce –  każdego roku Świętom Bożego Narodzenia, miłości i kobietom „ BO NA CÓŻ ŻYCIE BEZ MIŁOŚCI I KOBIET”, poezji Wisławy Szymborskiej „ JESTEŚ PIĘKNE – MÓWIĘ ŻYCIU”, twórcom kabaretu Starszych Panów , czy też z okazji Dnia Dziecka dla małych i dużych dzieci „GIMNAZJALIŚCI DZIECIOM MAŁYM I DUŻYM”. 

Mamy nadzieję, że już w maju zaprosimy na kolejne spotkanie z cyklu „Wieczorki poetyckie”.

WIZYTA ŚWIĘTEGO W SZKOLE

Ważnym wydarzeniem  w szkole mijającej jesieni była wizyta świętego brata Alberta! Adam Chmielowski, czyli brat Albert, jest jednym z patronów 2017 r.  ustanowionym przez Sejm. W ciągu dwóch tygodni dużo działo się w szkole w związku z jego osobą. W każdej klasie  przeprowadzono zajęcia na temat A. Chmielowskiego. Efektem ich są plakaty  obrazujące jego postać, życie, działanie prezentowane na szkolnych korytarzach. Nic dziwnego, że takie poruszenie zmotywowało świętego do wizyty u nas! W czwartek, 29 listopada, przybył on nieoczekiwanie do szkoły. Spotkał się z uczniami,  rozmawiał z nimi o swoich czasach, o tym czy i na ile zmieniły się problemy w świecie, w których on żył i oni żyją.  O tym, co jest dla nich ważne, jak rozumieć  współczesne wyzwania, zwłaszcza te, które dotyczą obecności „innych”, czyli ludzi bezdomnych, uchodźców. Gość zadawał pytania, prowokował młodzież do refleksji i dyskusji nad odpowiedzialnością za drugiego człowieka, za przyrodę, za siebie samego . Zwracał uwagę, że  powołany jest do niej każdy człowiek, a szczególnie zobowiązany każdy chrześcijanin. Młodzi gospodarze, chociaż bardzo zaskoczeni wizytą, przyjęli gościa z życzliwością i z zainteresowaniem. Mimo początkowego onieśmielenia , chętnie rozmawiali, wykazali dużą wiedzę na temat jego osoby. A była to postać niezwykła. Zamożny człowiek, uznany malarz zrezygnował z wygód, uznania, rodzącej się sławy na rzecz życia  z najbardziej ubogimi. Organizował dla nich schroniska w Krakowie, pomagał bezdomnym nie tylko przeżyć, ale i odzyskać godność ludzką. Wielu z nas słyszało o schroniskach im. Brata Alberta funkcjonujących w dużych miastach w Polsce. Są one kontynuacją dzieła Adama Chmielowskiego.  Był on także patriotą, brał udział w Powstaniu Styczniowym, stracił w nim nogę. Nie doczekał wolnej Polski. Zmarł w 1916 r.

 Po spotkaniu z Bratem Albertem jesteśmy chętni, by częściej gościć niebiańskich gości!

Galeria zdjęć - Brat Albert

CZYTANIE REYMONTA w ROKU REYMONTA

4 listopada od godz. 15 do 20 w Pałacu w Małkowie / gdzie bywał Władysław Stanisław Reymont/ miało miejsce bardzo ciekawe wydarzenie: czytanie fragmentów powieści „Chłopi” z tomu „Jesień” przez dzieci, młodzież i społeczność warciańską. Wydarzeniu towarzyszyły występy zespołu ludowego JEZIORANKI /w wersji starszej i młodszej/ oraz KAPELI Z WARTY. W międzyczasie trwały warsztaty artystyczne/ pani Aleksandra Adamas uczyła robienia tzw. śloz czyli malw/ i kulinarne /wyrabiano prawdziwe masło w kierzance, zarabiano chleb i chałki, a później je pieczono. Gotowych produktów można było spróbować ze smalcem domowej roboty, kiszonym ogóreczkiem oraz białym serkiem własnego wyrobu. Tak ciekawej i smacznej imprezy dawno nie było. Muszę zdradzić, że szykujemy się do czytania drugiego tomu „Chłopów” – zimy. Zapraszamy do galerii zdjęć

Wideo reportaż - Siewie.tv

MWD

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 Dnia 24 października obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH już po raz XI.  

Szkoła została oklejona cytatami. Przygotowałam z uczniami wystawy dotyczące bibliotek, pisarzy i czytania. Gdy zabrzmiał potrójny dzwonek, nauczyciele przerwali lekcję, by poczytać książkę. Każdy, kto tego dnia wszedł do biblioteki szkolnej:mógł wypożyczyć książkę (otrzymał wówczas nagrodę), mógł wpisać na wywieszonym plakacie swoje życzenia lub prośby do biblioteki, mógł zakupić tanią książkę na KIERMASZU, obejrzał przygotowane wystawy: prace konkursu czytelniczo - plastycznego, dary klas III. wziąć udział w błyskawicznym konkursie…ależ „poszło” cukierków.

 Dzień ten utrwaliły na zdjęciach wasze koleżanki.

Lengerich 2017

Dzień pierwszy

Około godziny 19;00 dotarliśmy do Lengerich. Przywitał nas Jendrik, który pokazał nam miejsce noclegu. Była to szkoła ze sprzętem godnym naszego zapotrzebowania. Po odłożeniu walizek rzuciliśmy się na super  rydwan zła do przewozu ludzi, małe kosmiczne hulajnogi oraz piłki dla kobiet w ciąży.

Czytaj więcej...